Синот на Шешељ се спогоди со обвинителството, доби шест месеци куќен затвор | Правдико

Правдико

   

Синот на Шешељ се спогоди со обвинителството, доби шест месеци куќен затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Никола Шешељ, син на лидерот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ, се спогоди со јавното обвинителство и призна вина за недозволено носење оружје. Според спогодбата, тој е осуден на шест месеци куќен затвор, без електронски надзор, односно алка.

Од судот за „Танјуг“ информирале дека спогодбата е потпишана на 12 октомври 2017 година, а дека судот ја потврдил на 13 ноември. На Никола му е одземен пиштолот кој бил пронајден кај него на 22 септември лани во кафуле во населбата Батајница во Белград, по што бил приведен.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико