Сириец обвинет во Германија за воени злосторства и за учество во ИД | Правдико

Правдико

   

Сириец обвинет во Германија за воени злосторства и за учество во ИД

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германски обвинители соопштија дека денеска уапсиле 29-годишен Сириец поради сомневање за сторени воени злосторства како член на Исламска држава во својата татковина.

Сириецот Фарес А.Б., чие презиме не е објавено, во согласност со Законот за приватност, обвинет е и за членство во една терористичка организација, соопштено е од Канцеларијата на германскиот федерален обвинител, пренесува агенцијата АП.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико