СЈО го бара предметот поврзан со случајот „Шпион“ | Правдико

Правдико

   

СЈО го бара предметот поврзан со случајот „Шпион“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

sjoЈавно обвинителство денес достави барање до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, за доставување на предметот против лицето З. Б., кој неодамна беше екстрадиран од Република Србија во Република Македонија.

Имено, се работи за предмет против обвинетиот З. Б. кој  е дел од случајот „Шпион“ за кој  веќе имаме воспоставено надлежност.

З.Б. е во притвор од 22 април, кој како осомничен во случајот „Шпион“, по меѓународна потерница издадена на 19 ноември 2013 година, беше уапсен во Нови Сад, Србија.

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико