СЈО ја прошири истрагата за „Титаник“ | Правдико

Правдико

   

СЈО ја прошири истрагата за „Титаник“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

За првиот предмет кој го покрена Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, во оваа фаза истрагата е проширена за 17 лица и повеќе дела кои ги сториле од првично истражените.

Специјалното јавно обвинителство со случајот „Титаник“ сомничи поранешни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности.

Како што појасни специјалната обвинителка Катица Јанева, проширувањето се должи должи на тоа што од преслушување на аудио-фајловите виделе дека има повеќе лица кои се инволвирани во овие кривични дела и оваа истрага е отворена за пет лица кои делувале како организатори, а останатите се извршители.

Во овие седумнаесет лица има лица против кои и до сега се водеше постапка, но сега им се ставаат и нови дела на товар, а има и нови. Сепак, појаснуваат од СЈО се работи за високи функционери од политички партии, но не сакаа да прецизираат на кои политички партии се припадници.

Се товарат за изборни нерегуларности и финансирање на изборната кампања. Како што појаснија, дел од доказите се прибавени врз основа на аферата „Списоци“, откриена и објавена од новинари.

Специјалното јавно обвинителство во случајот „Титаник“ отвори истражна постапка против повеќе лица за кривични дела, злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување на изборен материјал и злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико