СЈО ќе го објави четвртиот полугодишен извештај за сработеното | Правдико

Правдико

   

СЈО ќе го објави четвртиот полугодишен извештај за сработеното

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Тимот на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе го објави четвртиот извештај за сработеното за изминатиот шестмесечен период март-септември.

Во мартовскиот извештај посочија дека откриле уште 66.909 избришани аудиофајлови, со што вкупната бројка на аудиофајлови се искачи на 606.555. Анализирана е содржината само на 45% од нив.

Минатата година специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го образложуваше вториот извештај во Собранието и одговараше на пратенички прашања. СЈО има законска обврска да достави извештај, но не и да го образложува.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико