СЈО ќе се жали до Апелација – бара бомбите да бидат доказ во постапката | Правдико

Правдико

   

СЈО ќе се жали до Апелација – бара бомбите да бидат доказ во постапката

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

СЈО  најавува жалба до Апелација во рок од 3 дена откако кривичниот суд ги одби бомбите како доказ во постапката за „Топлик“, „Тендери“ и „Тортура“, потврдуваат од тимот на Јанева за „Макфакс“.

Во претходните два случаи, Апелација одлучуваше во корист на СЈО и ги менуваше првичните одлуки на основните судови во предметите „Насилство“ и „Триста“.

Тоа значи дека бомбите во овие случаи се доказ во судските постапки.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико