СЈО најави нова истрага со име „Трезор“ | Правдико

Правдико

   

СЈО најави нова истрага со име „Трезор“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

sjo-izvestaj-777x437Специјалното јавно обвинителство најави нова истрага, под името „Трезор“. Деталите за истрагата ќе бидат соопштени денеска.

Досега, СЈО ја запозна јавноста со пет истраги, чии кодни имиња започнуваа на буквата Т – „Титаник“, „Тврдина“, „Транспортер“, „Тортура“ и „ТНТ“.

Во меѓувреме, Специјалното јавно обвинителство поднесе и две обвиненија во кои се опфатени вкупно 21 лице, а казната предвидена за делата за кои тие се товарат е до пет години затвор. Едното обвинение е за уништување документација поврзана со неовластеното прислушување, а другото за насилните протести пред општината Центар во јуни 2013 година.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико