СЈО повторно бара замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ | Правдико

Правдико

   

СЈО повторно бара замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Специјалното Јавно обвинителство поднесе ново барање до Судот за обезбедување на имотoт на ВМРО-ДПМНЕ за случајот „Талир“, поврзан за определување на привремена мерка – забрана за отуѓување и оптоварување на дел од недвижен имот кој потекнува од извршено кривично дело, при што предвид се земени укажувањата на Судот искажани во одлуките со кои беа одбиени првичните барања за обезбедување имот.

СЈО поднесе барање за замрзнување имот за случајот „Триста“, откако е пријавено имотно-правно побарување од оштетено лице. До Судот е поднесен предлог за определување привремена мерка за обезбедување на имотно-правно барање, и тоа: забрана за отуѓување и оптоварување на недвижен и движен имот во сопственост на осомничениот. Во предлогот до Судот наведено е точно за кој и каков имот се работи. Во предметот „Триста“, помошник министер во МВР е осомничен за јавна набавка на 300 возила.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико