СЈО воспостави надлежност на предметот „Сопот“ | Правдико

Правдико

   

СЈО воспостави надлежност на предметот „Сопот“

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Специјалното јавно обвинителство воспостави надлежност на предметот „Сопот“ за убиството на двајца полски војници и еден цивил во селото Сопот од 2003 година.

Катица Јанева го бараше предметот уште од ноември миатата година со цел да утврди дали СЈО е надлежно да постапува. Иако предметот е постар и не влегува во опсегот кој го покрива СЈО, а тоа е од 2008 до 2015 година, сепак Јанева појасни дека поради јавно објавен прислушуван разговор овој предмет треба да биде во нивна надлежност.

Предметот неколку месеци беше во Советот на јавни обвинители кој одлучи списите повторно да му ги врати на обвинителството за организиран криминал и корупција. Минатата недела од ова обвинителство информираа дека Сопот ќе и биде предаден на Јанева. СЈО веќе ги информирало судот и одраната дека тие се надлежни за овој предмет.

Извор:ТВ24

Препорачуваме

Партнери на Правдико