Скандал во САД: Хакери украле лични податоци за сите федерални агенти | Правдико

Правдико

   

Скандал во САД: Хакери украле лични податоци за сите федерални агенти

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Hackers-2Хакери украле лични податоци и броеви за идентификација на сите федералните агенти во САД, соопшти Синдикатот на работниците вработени во американската влада, велејќи дека сајбер нападот бил откриен пред неколку дена и е многу поголем отколку што соопштува администрацијата на претседателот Барак Обама.

Сенаторот Хари Рид во Сенатот изјави дека нападот на хакерите датира од декември, а цел биле информации за федералните агенти. Како главен осомничен ја посочи Кина.

Претседателот на синдикатот на работниците во владата на САД, Дејвид Кокс, изјави дека хакерите украле информации за статусот на борците, воените досиеја, адреси, животното и здравствено осигурување, како и податоци за приходите на федералните агенти.

Партнери на Правдико