Скопјанец фатен во Кичево со нелегална ловна пушка и со арсенал муниција | Правдико

Правдико

   

Скопјанец фатен во Кичево со нелегална ловна пушка и со арсенал муниција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Скопјанецот А.Ј (23) е фатен на железничката станица во Кичево со нелегална ловна пушка и со арсенал муниција.

kurshumi

При извршен преглед, кај него се пронајдени и му се одземени едно огнено оружје – ловна пушка марка „ТОЗ БМ” со калибар 16 милиметри од руско производство, како и повеќе видови куршуми.

Поради постоење основан сомнеж за недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи, полициската станица од Кичево му поднесе кривична пријава, додека работите кои нелегално ги поседувал, му се одземени и се предадени на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.

Извор: Мета

Партнери на Правдико