Скопјанец казнет со 2.000 евра, заразен со коронавирус отишол во суд | Правдико

Правдико

   

Скопјанец казнет со 2.000 евра, заразен со коронавирус отишол во суд

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Надлежните институции му определија парична казна од 2.000 евра на скопјанец кој наместо да остане во задолжителна самоизолација од Ковид-19 отишол во суд.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог против 41-годишен скопјанец за кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, казниво по Кривичниот законик.

Обвинетиот на 9 март добил позитивен резултат од извршено тестирање за коронавирус во една лабораторија во Скопје. Но, наместо да остане во задолжителна самоизолација, како што е предвидено со протоколите за заштита на населението од заразна болест, тој веќе следниот ден излегол од домот и отишол во Основниот кривичен суд Скопје. Таму бил забележан и пријавен од службено лице од судската полиција, по што полициски службеници го сопреле и му извршиле проверка на идентитетот.

Јавниот обвинител му предложи на Основниот кривичен суд Скопје за обвинетиот да определи парична казна од 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде одредена на 20 евра во денарска противвредност.​​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико