Скопјанец обвинет за убиство во Долно Дупени | Правдико

Правдико

   

Скопјанец обвинет за убиство во Долно Дупени

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение за кривично дело убиство.

На 30 јуни, осомничениот скопјанец, во местото Големи Грми во атарот на селото Долно Дупени, Ресен, со употреба на огнострелно оружје, со умисла го убил Мустафа Азис од Горно Количани.

Поведената истражна постапка е во врска со пронајден череп и остатоци од човечки труп во фаза на распаѓање во атарот на Долно Дупени на 27 и 28 јули. Пронајдените остатоци, по наредба на јавен обвинител, му беа предадени на Одделението за судска медицина при ЈЗУ Клиничка болница – Битола, каде што беше извршена идентификација на починатиот и се утврди дека причината за смртта е насилна и предизвикана од проектил на огнострелно оружје испукан во пределот на тилот на жртвата.

Основното јавно обвинителство Битола, поради опасност од бегство и можност за попречување на постапката и прикривање на доказите, поднесе предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико