Скопјанец осомничен за обид за разбојништво во аптека | Правдико

Правдико

   

Скопјанец осомничен за обид за разбојништво во аптека

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишен скопјанец, осомничен дека извршил кривично дело – Разбојништво од член 237 став 1 во врска со член 19 (обид) од Кривичниот законик.

На 22 февруари, на улицата „Борис Трајковски“ во Скопје, осомничениот влегол во аптека и од вработената побарал да му ги даде парите. Таа му кажала дека нема пари и му рекла да ја напушти аптеката. Во тој момент, осомничениот и се доближил и започнал да ја турка со намера да дојде до касата. Вработената зела пластична столица и започнала да го оттурнува, па повикала помош. Бидејќи не можел да стигне до касата, осомничениот ја напуштил аптеката, но на излезот го пресретнале припадници на агенција за обезбедување и го лишиле од слобода.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави Предлог за определување мерка притвор за осомничениот, бидејќи постои опасност тој да се даде во бегство или да го повтори делото.

Препорачуваме

Партнери на Правдико