Скопското обвинителството бара парични казни за 37 лица поради непочитување на полицискиот час | Правдико

Правдико

   

Скопското обвинителството бара парични казни за 37 лица поради непочитување на полицискиот час

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе 31 предлог за издавање казнени налози против вкупно 37 лица за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Сите обвинети се товарат дека не ја почитувале одлуката за забрана и посебен режим за движење на населението и биле затекнати како се движат на различни локации во градот за време на полицискиот час. Надлежните јавни обвинители на Основниот кривичен суд Скопје му предложија на обвинетите да им изрече парични казни од по 100 дневни глоби, а износот на една дневна глоба да биде определен на 20 евра во денарска противвредност, се вели во соопштението.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико