Сквернавење на гробишта во Ѓорче Петров | Правдико

Правдико

   

Сквернавење на гробишта во Ѓорче Петров

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

mvrНа 23.08.2016 година во 11.40 часот од ЕИК е информирано дека на гробиштата во Ѓорче Петров, во периодот од 18 до 22.08.2016 година, непознат сторител извршил сквернавење на пет гробни места.

Од гробните места сторителот украл пет надгробни мермерни плочи, а биле оштетени и неколку други надгробни споменици. Увид на местото на настанот извршила екипа од ПС-Ѓорче Петров. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Препорачуваме

Партнери на Правдико