Слободно движење меѓу ЕУ и Велика Британија до 2019 година | Правдико

Правдико

   

Слободно движење меѓу ЕУ и Велика Британија до 2019 година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Слободното движење на луѓето меѓу Велика Британија и Европската унија ќе заврши во март 2019 година, кога Британија ќе го напушти европскиот блок, изјави портпаролот на британската премиерка Тереза Меј.

“Другите елементи на имиграцискиот систем по Брегзит ќе бидат усвоени во догледно време. Би било погрешно да се шпекулира како би можело да изгледа тоа или да се прогнозира дека слободата на движење ќе продолжи да функционира како денес,” изјави портпаролот на британската премиерка.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико