Словенија без влада – неуспешни преговори, можни се нови избори | Правдико

Правдико

   

Словенија без влада – неуспешни преговори, можни се нови избори

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Словенечкиот претседател Борут Пахор денес го извести парламентот дека нема да предложи никого за премиер на новата влада во земјата бидејќи потенцијалните кандидати за таа функција му признале дека досега не успеале да го обезбедат потребното мнозинство од 46 пратеници во 90-члениот парламент.

По изборите што се одржаа на 3 јуни, Пахор му го понуди мандатот на Јанез Јанша, чија партија (СДС) освои 25 места, но тој го одби признавајќи му дека нема коалициски партнери.

Во писмото што го испрати до претседателот на парламентот, Матеј Тонино, Пахор вели дека за неуспехот на досегашните преговори со потенцијалните коалициски партнери го известил и лидерот на Листата, Маријан Шарц, кој исто така се обидува да обезбеди мнозинство.

Пахор во писмото му предлага на Тонино што побргу да се одржи седница на која парламентот ќе се извести за моментната ситуација за да може земјата што е можно побргу да добие стабилна влада и да се отстрани опасноста од предвремени избори наесен ако не се најде решение.

Како што е наведено, седницата, најверојатно, ќе се одржи в петок по што настапува двонеделен рок во кој кандидатите за премиер повторно може да ги предложи претседателот на државата, но и парламентарните партии и групи што ќе соберат потписи од 10 пратеници.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико