Словенија дозволи склопување на истополови бракови | Правдико

Правдико

   

Словенија дозволи склопување на истополови бракови

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Словенија одобри истополови бракови по законот кој на истополовите парови воглавно им дава исти права како и на хетеросексуалните, но без правото да посвојуваат деца, пренесува N1.

Директорот на матичната служба во Марибор, Ксенија Клампфер изјавила дека првиот истополов брак во тој град ќе биде склопен во сабота, на 25-ти февруари.

Законот за истополовите бракови беше усвоен пред десет месеци, бидејќи на референдумот одржан во декември 2015-та година беше отфрлена можноста геј паровите да имаат право да посовјуваат деца.

Градските преставници во Љубљана изјавиле дека ниеден истополов брак досега не е регистриран во словенечката престолнина.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико