Словенија и Австрија ги затвораат границите | Правдико

Правдико

   

Словенија и Австрија ги затвораат границите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Врз основа на шенгенскиот договор, Словенија и Австрија ја информирале Србија дека ќе ги затворат своите граници за прием на бегалци, јави доцна синоќа српската државна телевизија РТС.

migrant-austria-slovenia-600x400

Според истиот извор, слична можност разгледуваат и властите на Хрватска.

РТС наведува дека вечерва ќе се одржи седница на Бирото за координација на српските служби за безбедност, на која ќе се расправа за ставот на Србија во врска со ова прашање.

На средбата ќе присуствува и српскиот премиер Александар Вучиќ, кој денеска заедно со високиот комесар за бегалци на ОН, Антонио Гутереш ќе ги посетат Привремениот центар за прифаќање на имигранти во јужниот српски град Прешево, во близина на границата со Македонија.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико