Словенија на референдум ги отфрли геј браковите | Правдико

Правдико

   

Словенија на референдум ги отфрли геј браковите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Скоро две третини од оние што гласаа на вчерашниот референдум во Словенија се изјаснија против истополните бракови.

EEABB62E-7EEA-4237-9483-D5EC50097610_w640_r1_s_cx0_cy3_cw48

Од милион и седумстотини гласачи на референдумот излегоа 36 насто. Словенечкиот парламент во март годинава го редефинира бракот како „заедница на двајца возрасни“, а не како што претходно беше „заедница на маж и жена“ и им дозволи на хомосексуалните парови да можат да усвојуваат деца.

Но, конзервативните организации поддржани од Католичката црква инсистираа на спроведување референдум. Словенците и во 2012 година не референдум се изјаснија против ваквите бракови.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико