Словенија со закон ќе забрани работа во недела и на празник | Правдико

Правдико

   

Словенија со закон ќе забрани работа во недела и на празник

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Новиот Закон за трговија во Словенија предвидува затворање на продавниците во недела и на празници, а би можел да стапи на сила во февруари следната година.

Со помош на коалициските партнери, независниот пратеник Андреј Чуш собрал 25 потписи потребни за општа расправа во парламентот за измени во законот.

„Пред да стапи на сила, законот мора да помине во парламентарниот Одбор за економија, и измените на законот може да бидат усвоени на пленарна седница во декември“, оценил Чуш.

Тој вели дека најголемата коалициска партија во Словенија ги поддржува измените.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико