Случајот со „пајакот“ и полицајката во фиока – ОЈО сè уште ги анализира доказите против Асани | Правдико

Правдико

   

Случајот со „пајакот“ и полицајката во фиока – ОЈО сè уште ги анализира доказите против Асани

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавното обвинителство, и по шест месеци од инцидентот, сè уште ги анализира доказите за случајот со нападнатата полицајка Јасмина Јаначковска. Полицајката беше повредена при извршување службена должност додека со пајак-возилото и вработени од „Градски паркинг“ му го кренале непрописно паркираниот автомобил на високиот функционер во ДУИ, Бекир Асани. ОЈО не кажува колку и какви докази се обезбедени, но и дали ќе поведат обвинение против Асани.

„ОЈО ги анализира прибраните докази во насока на утврдување евентуална кривична одговорнсот“, беше кусиот одговор на ОЈО.

Обвинителството не ги даде снимките од безбедносните камери на кои точно се гледа дали полицајката била нападната физички или вербално иако во нив нема класифициран материјал. Останува нејасно зошто, ако полицајката не била нападната и сторителот има само прекршочна пријава, ОЈО отвори истрага, а снимките не се објавуваат во јавност, односно се чуваат во тајност.

Кога во јавноста одекна веста дека партискиот функционер на ДУИ, Бекир Асани, ја удрил полицајката Јасмина Јаначковска, МВР излезе со соопштение во кое тврдеше дека тој ѝ се развикал, но не ја тепал. Полицајката беше на сослушување кај министерот Оливер Спасовски, каде што кажа дека повредата настанала бидејќи се удрила во вратата од пајак-возилото. Нападнатата полицајка Јаначковска за „Макфакс“ пред седум месеци, по средбата со Спасовски, објаснуваше дека непотребно се кренала врева за целиот случај со нападот од функционерот на ДУИ, Бекир Асани.

„Вонредна прес-конференција на ‘Градски паркинг’, пајакот ќе се извинува во живо; Не ме удри никој, ме касна пајак; Лицето Бекир А. толку вербално ја нападнал што таа изгубила рамнотежа, при што настанало судир на полициската службеничка со возило од пајак-службата; Условно за цајканката и решена работа. Судија?; – Мамо, кога ќе пораснам, сакам да бидам полицајка. Никако ќерко, сакаш ли пајак да те тепа?; Агресивна полицајка нападна пајак, а тој го возврати ударот; Вистински пајак не удира полицајка“, беа само дел од коментарите што кружеа на социјалните мрежи.

МВР го гонеше Асани бидејќи го нарушил јавниот ред и мир, дело за кое максималната казна изнесува 800 евра. Функционерот на ДУИ, Асани, ѝ е добро познат на полицијата бидејќи неколкупати го евидентирала како учесник во насилство. Пред повеќе од две години тој и тројца партиски лица го нападнаа претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров. Овој предмет не стаса на суд.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико