Смртната казна е легална во 56 држави | Правдико

Правдико

   

Смртната казна е легална во 56 држави

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Смртната казна е легална во 56 држави, а единствена европска земја којашто ја спроведува казната е Белорусија, се наведува во извештајот на Светската организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“.

Според извештајот на организацијата, изрекување смртна казна е можно и во ентитетот Република Српска во БиХ, во чиј устав е пропишано дека смртна казна може да се изрече само за најтешки облици на казниви дела.

Земјите од регионот, како што се наведува во извештајот, ја укинале смртната казна во периодот од 1989 до 2007 година.

,,Во европските земји оваа пракса е укината, освен во Белорусија, каде минатата година се убиени двајца луѓе. Во државата од 1990 година е спроведена ваква казна врз повеќе од 200 лица”, се додава во извештајот на „Амнести интернешнл“.

Во некои држави во светот смртната казна и понатаму е редовна пракса. Во Кина се изрекуваат највеќе смртни казни, иако државата никогаш не објави податоци за бројот на смртни пресуди и егзекуции. Според податоците што се достапни во јавноста, во Кина секоја година се извршуваат илјадници егзекуции.

Повеќе од половината, односно 51 отсто од смртните казни, ако се одземат податоците од Кина, се извршени во Иран, кој заедно со Саудиска Арабија, Ирак и Пакистан сочинува 84 отсто од сите смртни казни.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико