Собранието формира координативно тело за спроведување на референдумот | Правдико

Правдико

   

Собранието формира координативно тело за спроведување на референдумот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собранието ќе формира координативно тело за спроведување на референдумот. Ваков заклучок беше донесен на денешната редовна координација во Собранието, на која присуствуваа претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, неговите потпретседатели и координаторите на пратеничките групи.

Со координативното тело ќе раководи претседателот Џафери, а ќе членуваат потпретседателите и координаторите. Собранието извести дека ќе им даде можност на сите пратеници кои се „за“, „против“ или „бојкот“ на референдумот, пропорционално, според изјаснувањето, да бидат застапени и да можат да ги изразат пред јавноста своите ставови и аргументи.

Собранието со допис ќе се обрати до Владата за обезбедување финансиски средства за спроведување на јавната кампања, а за оваа намена ќе биде отворена посебна сметка.

И на денешната редовна координација не присуствуваше координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Собранието соопшти дека претседателот Талат Џафери денеска ќе контактира со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за постигнување можен договор за водењето јавна пропаганда.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико