Собранието го ратификува протоколот за членство во НАТО | Правдико

Правдико

   

Собранието го ратификува протоколот за членство во НАТО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците со аплауз ја поздравија одлуката со која Собранието со 114 гласа „за“ го усвои протоколот за членство на државата во НАТО. Во салата беа присутни 116, при што двајца пратеници не гласаа за одлукаа.

Ратификацијата почнува да важи по објавата во Службен весник, откако шпанскиот парламент ќе ја изгласа како последна 29 членка на НАТО, со што државата станува 30-та полноправна членка на Алијансата.

Историскиот чин следи по долгогодишната заложба на земјата за членство во НАТО. Членството во НАТО кое беше блокирано од 2008, се откочи со потпишувањето на Преспанскиот договор, со кој беше надминат повеќедеценискиот спор со името со Грција.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико