Собранието ја изгласа Резолуцијата за црвените линии со Бугарија | Правдико

Правдико

   

Собранието ја изгласа Резолуцијата за црвените линии со Бугарија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собранието денеска ја усвои Резолуцијата за одредување на црвените линии во разговорите со Бугарија. Резолуцијата, која ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ, беше донесена речиси едногласно – со 95 гласа „за“, со само еден воздржан и ниту еден глас против.

 

Претходно беше усвоен амандманот поднесен од мнозинството со кој во резолуцијата се вметнува официјалното име на државата. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа против.

Со Резолуцијата се зацврстуваат ставовите на Скопје во преговорите со Софија околу посебноста на македонскиот народ и неговиот историски, јазичен, културен и религиски континуитет.

Официјалното име на усвоениот документ е Резолуција за утврдување на македонските државни позиции во контекст на блокадите на европските интеграции.

Собранието со 59 гласови „за“ ги усвои и измените на Законот за државјанства кој предизвика низа реакции изминатиот период.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико