Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски | Правдико

Правдико

   

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка и најави дека за збор се пријавени голем број пратеници, по што ја прекина седницата и нејзиното продолжение го закажа за денеска во 11 часот.

Предлогот Зврлевски да биде разрешен од функцијата јавен обвинител е поднесен од Владата на РМ поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Исто така, во документот се наведува и дека Зврлевски со своето однесување и дејствување покажал дека не е способен за извршување на функцијата, како и поради тоа што не поднел барање за покренување кривична постапка за случаи предвидени со закон и нарушување на угледот на функцијата.

Барањето за разрешување, Владата го достави и до Советот на јавни обвинители којшто на седница го прифати предлогот за разрешување на Зврлевски.

На дневен ред на шестата собраниска седница се и предлог-измените на Законот за работните односи поднесени од Нола Исмајлоска, Магдалена Манаскова и Весна Пемова и годишните извештаи за работата на повеќе институции. Пратениците треба да расправаат и за состојбата со дивата депонија во Струга, предлог поднесен од група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Извор:Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико