Собранието во уште еден обид за изјаснување за уставните амандмани | Правдико

Правдико

   

Собранието во уште еден обид за изјаснување за уставните амандмани

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Македонските пратеници денеска би требало да расправаат за уставните измени за промена на името на државата, додека премиерот Зоран Заев се обидува да најде доволно гласови за да бидат тие усвоени.

Дебатата, закажана за 12 часот, следи по вчерашното одложување на собраниската седница. За усвојување на уставните амандмани за преименување на земјата во Северна Македонија е потребно двотретинско мнозинство во парламентот. Доколку бидат одобрени, промената ќе помогне во решавање на деценискиот спор со соседна Грција и ќе го отвори патот за членство во НАТО и во Европската унија.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико