Солзавец повторно фрлен во косовскиот Парламент | Правдико

Правдико

   

Солзавец повторно фрлен во косовскиот Парламент

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Косовската опозициско движење „Самоопределување“ денеска фрли солзавец во косовскиот Парламент, за време додека Комисијата за надворешни работи го разгледуваше предлог документот за демаркација на границата со Црна Гора.

kosovo-parlament

Полицијата трага по Дритон Кауши од „Самоопределување“, кој со солзавец се обидел да го спречи усвојувањето на документот.

Како што јавуваат косовските медиуми, документот сепак е усвоен со шест гласови, а на состанокот учествувале и пет пратеници на „Самоопределување“.

Косовската опозиција го оспорува Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, кој во четврток треба да се најде пред косовските пратеници. Од усвојувањето на документот, кој беше потпишан во август минатата година зависи дали Европската Унија ќе одобри визна либерализација за косовските граѓани.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико