Сомнителни над 2 ипол милиона гласови на референдумот во Турција | Правдико

Правдико

   

Сомнителни над 2 ипол милиона гласови на референдумот во Турција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Неправилностите би можело да го сменат резултатот од неделниот референдум во Турција кој заврши со тесен резултат за измени на Уставот за поголеми овластувања на претседателот.

Ова го изјави Алев Корун, австриски член на посматрачката мисија на Советот на Европа.

„Постои сомневање дека над 2 ипол милиона гласови биле изманипулирани. Иако законот дозволува броење само на официјално затворени конверти, Изборната комисија дозволи броење и на оние што не немаат официјален печат“, изјави Корун.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги отфрли ваквите критики.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико