Сопрена градба во близина на Клинички центар која ја загрозувала стабилноста на околните куќи | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Сопрена градба во близина на Клинички центар која ја загрозувала стабилноста на околните куќи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Овластениот градежен инспектор од општина Центар донел решение со кое на градител што вршел широк ископ на земја во брдо во близина на Клиничкиот центар му се наредува да ја прекине натамошната градба во рок од 15 дена.

Ваквата наредба била издадена откако инспекорот излегол на терен, по укажување на граѓаните загрижени за безбедноста и стабилноста на куќите над Клинички центар.

Притоа било констатирано дека градителот Б.И. со ископот ја загрозува стабилноста на околното земјиште. Според насоките, градбата треба да се усогласи со Законот за градење. Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ поднел барање за мислење до Институтот за сеизмолошки испитувања за да се утврди ситуацијата и да се најде решение за надминување на горливиот проблем на жителите на улицата „Партение Зографски“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико