Сослушување на осомничените од предметот „Труст“ | Правдико

Правдико

   

Сослушување на осомничените од предметот „Труст“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска во Кривичниот суд се очекува пред судија на претходна постапка да бидат сослушани Сеад Кочан, сопственик на „Транс мет“ и Василије Авировиќ, овластен потписник на „Силекс неметали СТ“ опфатени во предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

СЈО бара определување на мерка притвор за осомничените по сите три основи: опасност од бегство, можност за повторување на постапката и влијание врз сведоци.

Сеад Кочан, Василијие Авировиќ и Сафет Ватиќ се осомничени дека фалсификувале документи со кои добиле тендер од 17 милиони евра од ЕЛЕМ за ископ на јаглен и јаловина од рудникот Суводол.

Овие три фирми на тендерот настапиле како конзорциум, а главен носител била „Транс мет“.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико