Состанок на лидерите на ЕУ вечерва за најсилниот пакет санкции на ЕУ досега | Правдико

Правдико

   

Состанок на лидерите на ЕУ вечерва за најсилниот пакет санкции на ЕУ досега

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Лидерите на 27-те земји-членки на ЕУ вечерва во 20 часот во Брисел ќе се сретнат на вонреден самит посветен на кризата во Украина и односите со Русија, на кој ќе одлучуваат за воведување нов пакет санкции против Русија.

Претседателката на Европската комисија, најави дека на лидерите на ЕУ ќе им претстави пакет рестриктивни мерки против Русија, за кој се наведува дека е „најсилниот пакет санкции што Унијата некогаш го усвоила“.

Дипломатски извори од ЕУ најавуваат дека овие санкции би можеле да се однесуваат и на забраната за извоз на руска нафта и јаглен во ЕУ.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико