Совет на ЕУ: Независна истрага за прислушувањето, итни реформи за судството и медиумите | Правдико

Правдико

   

Совет на ЕУ: Независна истрага за прислушувањето, итни реформи за судството и медиумите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во заклучоците за нашата земја што на Самит на Европскиот совет ќе бидат усвоени во четврток.

44d15a60-fd7f-4387-a9a5-a7a8d2047e5f-mkd-200883

На последниот состанок под летонското претседателство со Унијата, Советот за општи работи усвои шест заклучоци за нашата змеја, при што сите се поврзани со актуелната политичка состојба во нашата држава.

Потврдувајќи ги своите заклучоци во однос на Република Македонија што Советот ги усвои во декември 2014 година, како и во април 2015 година, во првиот заклучок за Македонија се нагласува посветеноста на ЕУ во рамки на Солунската агенда и кандидатскиот статус на Република Македонија, како и дека Советот ја повторува својата голема загриженост за ситуацијата во земјата, особено за тековната политичка криза. Притоа, Советот ги забележува позитивно напорите на локалните партиски лидери во последните средби да бараат и да достигнат решение и во овој контекст го поздрави олеснувањето на комесарот Хан, како и на членовите на Европскиот парламент.

– Советот забележува, како значаен прв чекор во решавањето на политичката криза, договорот олеснет во Скопје на 2 јуни 2015 година. Овој договор ги утврдува обврските од страна на лидерите на најголемите политички партии за справување со сериозната загриженост за владеењето на правото и да останат посветени на процесот на пристапување во ЕУ и демократските принципи на земјата, вклучувајќи го и одржување на добри меѓуетнички односи преку целосна имплементација на Охридскиот рамковен договор, како и со зајакнување на добрососедските односи. Советот смета дека договорот од 2 јуни е основа за идните дискусии. Советот ги повикува политичките партии, во интерес на граѓаните и на земјата, да преземат одговорност и да преземат итни мерки за одржливо решение, конструктивно да се вклучат во политичкиот дијалог и да продолжат со напорите за да се врати довербата во институциите, се наведува во третиот заклучок за Македонија.

Шефовите на дипломатиите на ЕУ-земјите, во заклучоците исто така потенцираа дека:

– Советот ги повикува сите страни да го почитуваат нивниот договор од 2-ри јуни и да ги имплементираат сите препораки на Комисијата, почнувајќи со приоритетите за итни реформи во однос на системските прашања за владеењето на правото кои произлегуваат од актуелната криза, вклучително и во однос на прекршувањето на основните човекови права, слобода на судството, слобода на медиумите, избори, корупција, политизација на државните институции и држава/партија замаглување и неуспесите за надзор. Имплементацијата на овие препораки ќе биде внимателно следена од страна на Комисијата. Изборните реформи во согласност со препораките на ОБСЕ/ОДИХР се итно потребни и во врска со почетна системските реформи ќе придонесат за обезбедување на еднаквост пред идните избори, за слободно и фер спроведување од кој важен индикатор ќе бидат реформите во овој поглед. Згора на тоа е потребно да се обезбеди што е можно поскоро темелна и независна истрага на материјалот што откри било-каков кривичен престап, со целосно почитување кон самиот процес, принципот на независност на судството и пресумпцијата на невиност – се наведува во четвртиот заклучок за Македонија.

Во последните два заклучоци, Советот за Македонија нотира дека се радува на седница на Советот за стабилизација и асоцијација во јули каде што ќе очекуваат детални извештаи за конкретно превземените акции што се предвидени во следните месеци. А, во последнито заклучок, се наведува:

– Нагласувајќи ја потребата за Република Македонија да направи лесен и видлив напредок кон исполнување на приоритетите за итни реформа во рамки на утврдената условеност и во согласност со заклучоците на Советот од 16 декември 2014 година и 21 април 2015 година, Советот реафирмира дела ќе го продолжи ангажманот на ЕУ, вклучително и преку редовно известување од страна на Комисијата и на Европската дипломатска служба (ЕЕАС) за ситуацијата во земјата, меѓу другото за приоритетите за итна реформа, како и на посветеноста на земјата на агендата на ЕУ, како и за процесот на проширување што произлегуваат од нејзиниот кандидатски статус. Советот останува посветен на ова прашање и ќе се наврати на истото во следните месеци, гласи завршниот, шести заклучок на Советот за општи работи за Македонија.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико