Советот на Европа ги повика Ерменија и Туција да го обноват дијалогот | Правдико

Правдико

   

Советот на Европа ги повика Ерменија и Турција да го обноват дијалогот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Главниот секретар на Советот на Европа, Торбјорн Јагланд, вчера во Ереван ги повика Ерменија и Турција да го обноват процесот за воспоставување дипломатски односи. Изјавата доаѓа во пресрет на стогодишнината од геноцидот врз Ерменците извршен за време на Првата светска војна.

1980319946_fcc1d7e7b5_z

Јагланд изјави дека Советот на Европа е подготвен да го поддржи дијалогот на секој можен начин.

Масакрот на турската војска над Ерменците, извршен во периодот од 1915 до 1917 година, претставува „загуба не само за Ерменија, туку и за целиот свет“, рече Јагланд, додавајќи дека тоа не смее да се повтори.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико