Советот за безбедност го осуди пучот во Мали | Правдико

Правдико

   

Советот за безбедност го осуди пучот во Мали

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди бунтот во Мали и ги повика војниците вклучени во пучот веднаш да ги ослободат сите заробени владини службеници и без одлагање да се вратат во нивните касарни.

Претседателот на Мали, Ибрахим Бубакар Кеита, беше соборен во пучот во кој учествуваше војската. Бунтовниците ветија дека ќе одржат избори во разумен рок и започнаа разговори со истакнати политички лидери во земјата, пренесуваат британските медиуми.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико