Советот за безбедност на итен состанок поради ситуацијата во Украина | Правдико

Правдико

   

Советот за безбедност на итен состанок поради ситуацијата во Украина

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Советот за безбедност на ОН ќе одржи итен состанок за ширењето на судирите во Украина, кои се закана за примирјето договорено пред четири месеци со посредство на ЕУ.

55073_BnHover

Итен состанок побара Литванија, откако претседателот на Украина Петро Порошенко рече дека 9.000 руски војници се присутни на територија на Украина и предупреди од целосна инвазија на Русија долж заедничката граница.

Во борбите близу Доњецк во изминатите 24 часа загинаа најмалку 26 луѓе.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико