Советот за факти донел одлука за судијките од Кривичен суд за кои СЈО поднесе претставки | Правдико

Правдико

   

Советот за факти донел одлука за судијките од Кривичен суд за кои СЈО поднесе претставки

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Советот за утврдување факти донел одлуки за претставките за нестручно постапување на три од четири судијки во Кривичниот суд, дознава Макфакс.

Специјалното јавно обвинителство побара да бидат разрешени судијките: Татјана Михајлова, Лидија Петровска, Александра Поп Стефанија и Елизабета Јосифовиќ кои постапуваат по предметите на СЈО. Од Советот за утврдување на факти не откриваат кога доставиле известување за судијата Дарко Тодоровски, за кој одбраната побара изземање да не одлучува по предметите на СЈО, бидејќи за него е почната постапка за нестручност.

В.Маглешов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико