Советување нa темa: „ Сослушување на деца во судска постапка “ | Правдико

Правдико

   

Советување нa темa: „ Сослушување на деца во судска постапка “

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Screenshot_3Ве известуваме дека Академијата за судии и јавни обвинители во соработка со Канцеларијата на УНИЦЕФ,   организира советување на тема: „ Сослушување на деца во судска постапка “ што ќе се одржи на 30 јуни и 1 јули  2014 година, (понеделник и вторник) во хотел „Милениум, во Битола со почеток во 11.00 часот. 

Советувањето е наменето за кривичнин и граѓански судии кои постапуваат по предмети во коишто како учесник може да се јави дете (малолетник), од сите апелациони подрачја.

Излагања поврзани со темата на советуваењето ќе имаат: г-а. Џулијана Мишевска, јавен обвинител во Основното јавно обвинителство во Скопје, г-а. Зоре Треневска, судија нан Основен суд Скопје 2 Скопје (Граѓански суд), д-р. Мери Бошковска, специјалист психијатар при Центарот за ментално здравје на деца и младинци и г-а. Цветанка Периќ, судија на Апелационен суд Скопје

Агендата согласно која ќе се одвива советувањто можете да ја преземете ТУКА

Извор: Академија за судии и јавни обвинители

Препорачуваме

Партнери на Правдико