Спасовски на средба со Здружението на судиите: Преку дијалог ќе дојдеме до решенија од интерес на судиите и судството | Правдико

Правдико

   

Спасовски на средба со Здружението на судиите: Преку дијалог ќе дојдеме до решенија од интерес на судиите и судството

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Премиерот Оливер Спасовски денеска прими делегација на Здружение на судиите, предводена од претседателот на здружението, Џемали Саити. На средбата присуствуваше и министерката за правда, Рената Десковска.

Премиерот истакна дека Владата останува посветена на дијалогот со Здружението на судиите до постигнувањето на крајната цел – исполнување на нивните барања, меѓу кои и зголемувањето на коефициентот на плати на судиите.

„Овој процес треба да се води преку дијалог и партнерство. Врз основа на вашиот предлог за зголемување на платите потребно е да се направи анализа и во Министерството за финансии и да се утврди динамиката на изготвување законско решение за овие барања“, им порача Спасовски на судиите.

Како што соопштија од Владата, Саити изразил задоволство од текот на дијалогот со Владата и од инклузивниот процес, кој овозможува решавање на прашањата од интерес на судиите и судството.

„Претставниците на Здружението истакнаа дека продолжуваат разговорите со Владата и дека е забележан напредок за сите отворени прашања. Разговорите за зголемување на коефициентот на платите продолжуваат и беше потврдено дека за ова прашање веќе е формирана работна група“, се наведува во соопштението.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико