Спор меѓу Германија и Турција околу Инџирлик | Правдико

Правдико

   

Спор меѓу Германија и Турција околу Инџирлик

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека ќе контактира со претставници на Берлин и на Анкара во врска со турското одбивање да дозволи германски пратеници да ја посетат базата Иџирлик каде што се стационирани и германски војници.

Столтенберг изјави дека веќе се обидел да изнајде решение за спорот. Берлин во минатата недела соопшти дека разгледува повлекување на германските авиони и војници од Турција кои ја поддржуваат меѓународната коалиција во борбата против милитантите на Исламската држава во Сирија и Ирак.

Турција не дозволи посета на германски пратеници како одговор на одлуката на Берлин да им даде азил на турски војници обвинети за неуспешниот државен удар во јули лани.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико