Спорот за името тема на денешната средба Груевски - Бан ки Мун | Правдико

Правдико

   

Спорот за името тема на денешната средба Груевски – Бан ки Мун

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Премиерот Никола Груевски денеска, според највите, треба да се сретне со генералниот скеретар на ООН Бан Ки Мун, а проблемот за името најверојатно ќе биде една од темите. Средбата се очекува да се одржи по обраќањето на Груевски пред Генералното Собрание на ОН.

Gruevski Ban Ki-moon

За дел од аналитичарите, нема големи очекувања од овие средби за во однос на интензивирање на преговорите за името.

Премиерот Груевски и неговиот грчки колега Ципрас имаа прва неформална средба пред неколку дена во рамки на приемот организиран од американскиот претседател Барак Обама, каде го споменале прашањето за името и можноста за заедничка средба.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико