Спречен напад во Франција, уапсени двајца браќа | Правдико

Правдико

   

Спречен напад во Франција, уапсени двајца браќа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Француските власти спречиле можен напад со употреба на токсични средства рицин и експлозив поради што двајца браќа се уапсени, соопшти француското Министерство за внатрешни работи.

Властите ги следеле активностите на екстремистите на социјалните мрежи и биле идентификувани двајца мажи што се подготвувале да извршат напад со експлозив или рицин, рекол францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Коломб.

Двајцата мажи се по потекло од Египет, а другите детали за нив и за местото на апсење не се соопштени.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико