Спречен напад во Москва, уапсени припадници на Исламската држава | Правдико

Правдико

   

Спречен напад во Москва, уапсени припадници на Исламската држава

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапсила терористи кои биле поврзани со “Исламската држава“ и кои планирале напади на јавен превоз во Москва.

Станува збор за граѓани на Русија и од земја од Централно-азискиот регион.

При претрес на нивните станови се пронајдени импровизирани експлозивни направи, како и лабараторија за нивно производство, пренесува “Спутњик“.

Исто така се пронајдени и авотоматски пушки, муниција, како и екстремистичка литература.

Четворицата терористи планирале по извршувањето на терористичкиот напад да ја напуштат Русија и да одат во Сирија за да учествуваат во борбени дејствија на страната на “Исламската држава“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико