Србија го предаде осомничениот за воени злосторства на судските власти на БиХ | Правдико

Правдико

   

Србија го предаде осомничениот за воени злосторства на судските власти на БиХ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судските и полициските власти во Србија го предадоа на правосудната полиција на Босна и Херцеговина Саша Чургуз (44), осомничен за воени злосторства извршени врз Бошњаците од Бихаќ.

CourtGavel-599x412

Предавањето на Чургуз беше изведено синоќа на граничниот премин Рача, соопштува обвинителството на БиХ.

Чургуз е под истрага од страна на Канцеларијата на обвинителство БиХ и е осомничен како припадник на Република Српска (ВРС) во областа Бихаќ во 1992 година го сторил кривичното дело за злосторства против човештвото.

Тој е осомничен дека во текот на летото на 1992 година, заедно со други припадници на воената полиција и извидничкиот вод 15 Бихачка бригада на ВРС, во кругот на тракторскиот сервис Ришаќ, во кој беа затворени десетина бошњачки цивили, однел околу 10 затвореници на локалитетот Хргар во близина на природна пештера наречена “Бездната”, каде што биле убиени и нивните тела биле фрлени во јама.

По војната, во оваа пештера се ексхумирани останки на 83 лица, од кои 41 жртва се идентификувани , се вели во соопштението _.

Чургуз е осомничен за учество во тортура, малтретирање и претепување на бошњачките цивили од овој регион кои беа уапсени во употреба просториите и објектите тракторскиот сервис Рипаќ.

Препорачуваме

Партнери на Правдико