Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани | Правдико

Правдико

   

Србија воведе задолжителен ПЦР-тест за македонските граѓани

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Странците што доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, одлучи кризниот штаб. Одлуката важи за Северна Македонија, Хрватска, Бугарија и за Романија, изјави за РТС епидемиологот Дарија Кисиќ-Тепавчевиќ.

Исто така, решено е да се стопираат ограничувањата што важеа за граѓаните на Црна Гора. Сите мерки стапуваат во сила од утре.

ПЦР-тест не е потребен за српските државјани што доаѓаат од земјите во соседството.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико