Србин кој во Ресен сакал да купи јаболка поради измама останал без 2.000 евра | Правдико

Правдико

   

Србин кој во Ресен сакал да купи јаболка поради измама останал без 2.000 евра

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Жител на Ресен измамил 40-годишен српски државјанин од Лесковац, кој дошол кај него со намера да откупи јаболка.

Според информациите од МВР, во текот на вчерашниот ден Србинот В.Ш.(40) заедно со неговиот син дошле во магацинот на ресенчанецот У.А. каде гледале јаболка за откуп. Потоа се префрлиле во деловните простории каде што У.А. им побарал 2.000 евра за да им спакува 20 тони јаболка за наредниот ден, а тие ја извршиле исплатата.

Кога пријавителот од Србија забележал дека лицето не му понудило писмен договор, а немало ниту печат, туку се потпишал на обичен бел лист хартија, му рекол да му ги врати парите. У.А. му ветил дека ќе му ги врати на друга локација, но не се појавил. Тогаш В.Ш. сфатил дека е измамен и случајот го пријавил во полициска станица, од каде се преземаат мерки за целосно расчистување на истиот.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико