Србин осуден на три години затвор во Унгарија поради шверц на луѓе | Правдико

Правдико

   

Србин осуден на три години затвор во Унгарија поради шверц на луѓе

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Окружниот суд во Унгарија осуди српски државјанин на три години затвор поради шверц на луѓе.

Осудениот претходно овој месец се обидел дашверцува шест мигранти од Сирија преку унгарско-австриската граница, соопшти денеска портпаролот на судот.

Како што пренесува МТИ, судот му забранил и влез во Унгарија по издржувањето на казната затвор.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико