Средба Димитров-Петерсен: ОБСЕ/ОДИХР со 270 набљудувачи ќе го следи референдумот | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Средба Димитров-Петерсен: ОБСЕ/ОДИХР со 270 набљудувачи ќе го следи референдумот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, имаше средба со амбасадорот Јан Петерсен (Норвешка), шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за референдумот, кој треба да се одржи на 30 септември 2018.

Димитров изрази задоволство од прифаќањето на неговата покана – ОДИХР да испрати набљудувачка мисија за референдумот во Република Македонија. Го истакна историското значење на актуелните процеси, како и можноста граѓаните преку овој демократски чин да ја искажат својата волја по прашањето, кое е од огромна важност за иднината на земјата и нејзините стратешки определби за интеграција во НАТО и ЕУ, но исто така и врз политичкото стабилизирање на регионот.

Министерот Димитров ја реафирмира подготвеноста на земјата за продолжување на соработката со ОДИХР, а особено за подобрување на изборните процеси кај нас, кои комплементарно придонесуваат за достигнување на бараните европски стандарди, важни за забрзување на процесот на интеграција на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

Амбасадорот Петерсен се заблагодари за можноста за средба и ги пренесе основните информации за оваа мисија на ОБСЕ/ОДИХР. Информира и за планираните активности на Набљудувачката мисија во периодот до референдумот и на самиот ден на изјаснувањето, која, инаку, во согласност со препораката на Мисијата за процена на потребите на ОДИХР би требало да брои околу 270 набљудувачи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико